AKTUÁLNĚ:

Byl zveřejněn Dodatek ke zprávě o vnitřním hodnocení kvality 2024 (za kal. rok 2023 

a 1. pololetí 2024) - verze ve schvalovacím řízení


Systém vnitřního hodnocení kvality představuje soubor procesů, pravidel a dokumentů upravujících podmínky zajišťování a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností, podle § 77b Zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů. Výstupem je zpráva a její dodatky popisující změny ve fungování vnitřního systému řízení kvality univerzity, dosažené kvalitativní výsledky a klíčová témata z oblasti kvality řešená v uplynulém období včetně plánu dalšího rozvoje. Na kvalitu je pohlíženo primárně skrze studijní programy, ve kterých se propojují jednotlivé oblasti činnosti univerzity včetně podpůrných. Od roku 2024 probíhá na univerzitě vnitřní hodnocení kvality podle nového konceptu, který využívá již zavedený systém kontroly a hodnocení kvality studijních programů, zapojuje však ve větší míře do součinnosti fakulty, a to prostřednictvím programových komisí a oborových rad. Toto hodnocení je pak doplněno tematickými kontrolami a hodnocením kvality vyplývajícím z činnosti rady pro vnitřní hodnocení. Naším cílem je zajištění větší míry propojenosti jednotlivých prvků systému řízení kvality, tj. hodnocení vzdělávací činnosti při uskutečňování studijních programů, tvůrčí činnosti akademických pracovníků zajišťujících studijních program, souvisejících podpůrných činností, ať už v podobě dostupnosti informačních zdrojů nebo využití školních podniků v rámci účelové činnosti a praxí nebo hodnocení kvality na základě získané zpětné vazby od studentů či externích odborníků. Systém stojí na třech základních pilířích, kterými jsou kontrola a hodnocení kvality studijních programů, tematická hodnocení kvality a zpětná vazba.

obrazek system vhk

Obr. 1: Schéma systému vnitřního hodnocení kvality MENDELU


Pilíře systému řízení kvality

Kvalita studijních programů 

Kvalitu studijních programů posuzuje rada pro vnitřní hodnocení ve dvou fázích života studijního programu. Jednak v procesu jeho akreditace, jednak po jejím získání, a to v pravidelných čtyřletých intervalech. Skrze studijní program se pak ověřuje kvalita jednotlivých prvků, které ho tvoří. V první řadě je to osoba garanta. Na ni jsou kladeny konkrétní měřitelné požadavky zejména z oblasti publikační činnosti, které doplňuje další tvůrčí činnost v podobě realizovaných projektů, výsledků aplikovaného výzkumu, smluvní výzkum aj. Dále je to celkové personální zabezpečení studijního programu, kde se posuzuje tvůrčí činnost jednotlivých akademických pracovníků odborně zaměřená na obor studijního programu. Celkové hodnocení personálního zajištění zahrnuje i posouzení dostatečného počtu akademických pracovníků zajišťujících studijní program a jejich věková struktura.

Hodnocení kvality již akreditovaných studijních programů se zabývá vývojem počtu uchazečů o studium, studentů, absolventů a úspěšností, resp. neúspěšností studia. Posuzován je vývoj s ohledem na očekávání při akreditaci a opatření, která jsou realizovaná v případě negativního vývoje počtu studentů a absolventů a významných výkyvů ve vývoji studijní neúspěšnosti. Hodnocení se zabývá také posouzením realizovaných či plánovaných změn a představou garanta o dalším rozvoji. Kontrola akreditovaných studijních programů probíhá podle zveřejněného plánu. Zařazení studijních programů do plánu kontrol se odvíjí od data udělení akreditace a v případě studijních programů v rámci institucionální akreditace je vázáno také na termín kontrolní zprávy vyžádané akreditačním úřadem. Vypořádání kontrolní zprávy je u těchto studijních programů součástí sebehodnotící zprávy.

Hodnocení kvality studijních programů probíhá i na fakultách. Od roku 2024 se systém vnitřního hodnocení kvality rozšířil o roční hodnocení studijních programů. To představuje shrnutí kvalitativních změn a probíhá formou zpracování roční sebehodnotící zprávy, jejíž součástí je kromě přehledu změn také komentář k vývoji počtu studentů, absolventů a neúspěšnosti studentů, zhodnocení tvůrčí činnosti ve studijním programu a opatření pro další rozvoj studijního programu. Roční hodnotící zprávu zpracovává garant daného studijního programu a předkládá ji k projednání programové komisi. Činnost programových komisí, které zajišťují kvalitu uskutečňování studijních programů a jejich rozvoj, se řídí metodickým pokynem rektora 12/2023.

Postupy a informace k hodnocení kvality studijních programů, ať už v rámci procesu akreditace, nebo v rámci velkého čtyřletého hodnocení, najdete na webu akreditace.mendelu.cz

Tematická hodnocení kvality (THK) 

Tematická hodnocení kvality představují až čtyři dílčí hodnocení ročně na základě témat a podnětů z oblasti zajišťování kvality řešených radou pro vnitřní hodnocení. Za účelem tematických hodnocení kvality je každoročně zpracován program tematických hodnocení kvality (dále jen “program THK”). Program THK na rok 2024 vychází z výsledků realizovaných vnitřních hodnocení kvality v letech 2018 – 2023 a řešených problémů souvisejících s uskutečňováním doktorských studijních programů. Program THK projednává a schvaluje rada pro vnitřní hodnocení.  

Postup THK: 

  • návrh témat pro hodnocení kvality na následující rok
  • zpracování programu THK  
  • projednání a schválení programu THK radou pro vnitřní hodnocení  
  • předložení schváleného programu THK na vědomí komisi pro kvalitu  
  • zpracování podrobných plánů k jednotlivým tematickým hodnocením (plány THK) a jejich předložení komisi pro kvalitu 
  • realizace tematických hodnocení na základě plánů THK  
  • projednání výsledků THK radou pro vnitřní hodnocení

Zpětná vazba 

Dalším prvkem systému řízení kvality je získávání zpětné vazby. Klíčovými skupinami jsou studenti, absolventi a zaměstnanci univerzity. Zpětná vazba představuje příležitost pro vedoucí pracovníky získat názory, nápady a připomínky např. k úrovni poskytovaných služeb nebo k aktuálně řešeným tématům.  

Mezi pravidelně realizované zpětnovazební procesy patří dotazníkové šetření mezi absolventy. Sběr dotazníků od absolventů probíhá jednou ročně zpravidla v období květen - červenec. Dotazníkového šetření se účastní jak čerství absolventi, tak absolventi rok od ukončení studia.

Další zpětnovazebnou činností jsou tzv. „předmětové evaluace“, tedy hodnocení úrovně výuky jednotlivých předmětů z pohledu studentů. K tomuto procesu je v posledních letech přidáno také hodnocení spokojenosti studentů se službami poskytovanými pracovišti fakult a vysokoškolského ústavu, celoškolskými a rektorátními pracovišti. Hodnocení je studentům volně dostupné v průběhu celého roku. Realizace hodnocení je v kompetenci jednotlivých součástí a pracovišť.

Více informací ke zpětné vazbě najdete v sekci DALŠÍ AGENDA - Zpětná vazba


VHK na MENDELU do roku 2023

Vnitřní hodnocení kvality probíhá na MENDELU každoročně od roku 2017. V roce 2017 byl na základě nově vytvořeného systému vnitřního hodnocení spuštěn pilotní běh, v roce 2018 proběhlo řádné kolo hodnocení, a to již se softwarovou podporou univerzitního informačního systému. Systém vnitřního hodnocení kvality byl založen na účasti všech zaměstnanců, a to v předem definovaných rolích, které byly do roku 2022 rozděleny do čtyř úrovní: univerzita, fakulta/vysokoškolský ústav, ústav/pracoviště a garanti studijních oborů, akademičtí, vědečtí a neakademičtí pracovníci a garanti předmětů. Od roku 2023 byly hodnoceny úrovně I., III. a IV. Pro jednotlivé role byla stanovena kritéria kvality, která byla rozřazena do pěti oblastí činnosti univerzity, a to vzdělávací činnost, tvůrčí činnost, oblasti naplňování třetí role, oblasti řízení a oblasti provozních a podpůrných činností. Naplnění kritérií kvality bylo hodnoceno na základě jednotlivých dílčích ukazatelů a stanovených standardů pro úroveň hodnot, kterých mohou nabývat. Nastavení standardů jednotlivých ukazatelů se lišilo dle součástí a odráželo tak jejich oborová specifika. Ukazatele měly kvantitativní i kvalitativní charakter. Použití ukazatelů pro vnitřní hodnocení kvality a nastavení standardů bylo popsáno ve standardech a postupech pro vnitřní hodnocení pro každou úroveň zvlášť. Tyto standardy a postupy byly každoročně aktualizovány dle aktuálních změn pro dané hodnotící období. 


KONTAKT

Ing. Eva Zvěřina

AKTUALITY 

  • Ve dnech 28. a 29. listopadu 2024 proběhne setkání administrativních pracovníků kvality veřejných vysokých škol. Setkání se uskuteční na půdě Mendelovy univerzity v Brně. Více zde.

 

<< <  Březen 2024  > >>
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Oddělení kvality

 

KANCELÁŘ

  • Zemědělská 1, 613 00 Brno
  • budova A, 2.NP, dv. č. N2013

KONTAKT